Leczenie alkoholizmu jak zacząć ?

Leczenie alkoholizmu jak zacząć ?

Alkoholizm to problem, który dotyka wszystkich członków rodziny. Dlatego jego leczenie powinno objąć całą rodzinę. Dowiedz się, jak rozpocząć proces przemiany.

Leczenie alkoholizmu to proces trudny, dlatego tak ważne jest, by wynikał z wewnętrznej chęci zmiany uzależnionego. Niestety, tego typu postanowienie u wielu chorych pojawia się zbyt późno, często w momencie, gdy konsekwencje spożywania alkoholu przerastają jego i jego rodzinę. Przełamanie się i przyznanie się do tego, że problem istnieje jest zwykle pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Następnym jest poszukiwanie pomocy specjalistycznej.

Oczywiście, można najpierw zgłosić się do psychologa, który określi, czy problem istnieje i jak bardzo niszczy człowieka i jego rodzinę. Można także od razu skorzystać z pomocy specjalnych placówek, takich jak ośrodek leczenia alkoholizmu, gdzie zostanie postawiona wstępna diagnoza. Na kolejnym etapie osoba uzależniona z pomocą wyspecjalizowanych terapeutów będzie sobie uświadamiać, jak wiele strat poniosła przez kontakt z alkoholem.

Dla wielu osób jest to doświadczenie trudne, ponieważ często swoje picie tłumaczą brakiem sensu życia. Ośrodek leczenia alkoholizmu to miejsce, gdzie na nowo odkryją, co jest dla nich w życiu naprawdę ważne. Następnie będą zdobywać wiedzę o tym, jak radzić sobie z pokusami i głodem alkoholowym. Leczenie alkoholizmu, aby odniosło skutek wymaga jednak od chorego prawdziwej akceptacji swojej sytuacji oraz akceptacji siebie z całym bagażem dotychczasowych doświadczeń. To kolejny ważny krok w procesie przemiany. Aż pewnego dnia osoba z uzależnieniem uświadomi sobie, że jej życie jest o wiele piękniejsze i lepsze bez alkoholu. Warto skorzystać i zmienić życie całej rodziny o 180 stopni.

×

Formularz kontaktowy