Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Pomimo wielu badań nad opracowaniem leków pomagających wyjść z alkoholizmu, ciągle najskuteczniejszą i najbardziej popularną metodą leczenia tej choroby jest psychoterapia.

Pierwszym krokiem podczas psychoterapii jest przekonanie osoby uzależnionej, że posiada ona problem alkoholowy. Następnie przeanalizowanie razem z nią dotychczasowych nieudanych prób kontroli na ilością wypijanego alkoholu. Analiza ta ma na celu uświadomienie, że straciła ona kontrolę nad swoim zachowaniem i nie jest w stanie spożywać alkoholu w taki sposób, jak przed popadnięciem w alkoholizm. 

Pojawienie się tej świadomości ma przekonać pacjenta o konieczności podjęcia decyzji o całkowitej rezygnacji z picia. Gdy alkoholik zaakceptuje tę konieczność terapeuci i lekarze  uczą taką osobę jak radzić sobie z głodem alkoholowym i innymi nieprzyjemnymi skutkami odstawienia alkoholu. Pomoc na tym etapie oznacza również pokazanie, jak radzić sobie z codziennymi problemami bez uciekania w picie, ponieważ nieradzenie sobie z nimi jest jednym z powodów sięgania po alkohol.

Leczenie alkoholizmu ma szansę się udać, tylko wtedy gdy pacjent wykonuje polecenia lekarzy i terapeutów, a także aktywnie uczestniczy w terapii. Miejscem, w którym odbywa się taka terapia, jest najczęściej ośrodek leczenia alkoholizmu. Pacjenci mają w nim zapewnioną profesjonalną opiekę oraz wsparcie innych osób o podobnych doświadczeniach. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że choremu uda się wytrwać w postanowieniu zaprzestania picia alkoholu.

×

Formularz kontaktowy