Manipulacje alkoholika

05 listopada, 2020 - przez Admin w Uzależnienie od Alkoholu

Bez komentarzy

Osoba uzależniona od alkoholu funkcjonuje w złudnym, iluzorycznym świecie. Oszukuje innych, ale i przede wszystkim samego siebie. Wmawia sobie że musi pić z 1000 różnych powodów: stres, praca, niekomfortowa sytuacja, jakiś problem, samotność, wygląd osobisty, itp. Z powodu tych wymówek najczęściej zdarza się że alkoholik potrafi przez długi czas sprytnie ukrywać swoją chorobę.

Kogo manipuluje i oszukuje osoba uzależniona – oczywiście przede wszystkim samego siebie. Ale również całe swoje otoczenie: rodzinę, znajomych, przyjaciół, kolegów z pracy. Alkoholik potrafi dosłownie w sekundę wymyślić wytłumaczenie, często bardzo wiarygodne, dlaczego nie poszedł do pracy, nie wykonał jakiegoś zadania, nie odebrał dziecka ze szkoły czy też pożyczył kolejne pieniądze. Jednak te kłamstwa nie służą temu aby wprowadzić kogoś w błąd, nie są wypowiadane z premedytacją czy perfidią. Jest to mechanizm obronny osoby uzależnionej. Poprzez manipulacje i oszustwa stwarza wokół siebie otoczkę biednej, doświadczonej losem osoby, której co chwilę przytrafiają się jakieś nieszczęścia.

Wraz z rozwojem choroby alkoholowej, pajęczyna kłamstw i manipulacji staje się coraz gęstsza. Uzależniony zaczyna się gubić w tej pajęczynie ale nadal się nią oplata, tylko po to aby się napić. Umysł alkoholika nie jest w stanie przyjąć prawdy, że to właśnie nałóg stanowi największy problem. Boi się co może się stać jak przestanie pić. Dopiero podjęcie odpowiedniej terapii uzależnienia alkoholowego uświadomi alkoholikowi że może funkcjonować bez alkoholu.

Share this article

Admin

×

Formularz kontaktowy