Kiedy leczyć alkoholizm ?

Kiedy leczyć alkoholizm ?

Alkoholizm, jako choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz większy odsetek Polaków, jest stosunkowo łatwy do rozpoznania i doboru leczenia. Największym wyzwaniem dla chorego jest jednak uświadomienie sobie zaistnienia problemu i podjęcie walki z nałogiem. Statystyki podają, że alkoholizm dotyczy nawet 12% dorosłych Polaków, z czego jedynie 2% alkoholików zostało zdiagnozowanych. Skąd taka zależność? Otóż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma już do czynienia z alkoholizmem. Warto więc wiedzieć, kiedy leczyć alkoholizm, aby móc nieść pomoc sobie oraz najbliższym.

Czy to już problem?

Leczenie alkoholizmu należy zacząć od uświadomienia sobie, że problem już zaistniał. Wewnętrzne przekonanie oraz chęć wyjścia z nałogu może być kluczem do rozpoczęcia terapii. Chory musi najpierw sam uświadomić sobie, że jego picie nie jest już bezpieczne. Uzależniony, który zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, ma większe szanse na szybkie wyjście z nałogu. Nieocenionym wsparciem dla alkoholika jest także rodzina i przyjaciele, którzy pomogą mu przejść przez ten trudny okres i znaleźć siłę, aby pokonać chorobę. 

Niestety wiele osób sięga o pomoc, kiedy alkoholizm wkracza w fazę patologiczną, a zachowanie uzależnionego warunkuje normalnie funkcjonowanie jego samego oraz środowiska, w którym się znajduje. Alkoholizm najlepiej więc zacząć na samym początku, kiedy tylko pojawiają się jakiekolwiek symptomy świadczące o uzależnieniu. 

Jak zacząć terapię?

Specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień pomagają alkoholikom na każdym etapie wyjścia z nałogu, od uświadomienia sobie wagi problemu, aż po wejście w trzeźwy świat. Na samym początku następuje diagnoza uzależnienia w ośrodku i praca nad naturą uzależnienia. Wyjście z nałogu jest natomiast procesem wieloetapowym i tak naprawdę walka trwa przez całe życie. Nauka asertywności wobec nałogu może jednak przynieść efekty w postaci zaniechania picia alkoholu. Takie nastawienie jest natomiast prostą drogą do trzeźwości i normalności przez całe życie. 

×

Formularz kontaktowy