Jak pokonać uzależnienie od alkoholu ?

Jak pokonać uzależnienie od alkoholu ?

Alkoholizm jest nałogiem, który niezwykle trudno zwalczyć. Głownie dlatego, że alkoholicy zazwyczaj nie akceptują faktu, że są uzależnieni. Często można usłyszeć, że 1-2 piwka wieczorem to nie alkoholizm. Kieliszek wina, lub dwa do obiadu to przecież też nic. A jak przychodzi weekend, no to jak się nie napić czegoś mocniejszego. Otóż już samo spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu w regularnych odstępach czasu jest uzależnieniem. Bez znaczenia czy jest to codzienny „browarek” czy wypijanie butelki wódki tylko na weekend, organizm przyzwyczaja się do bodźców i podporządkowuje swoje działanie pod przyjęcie kolejnej dawki alkoholu. Z tego też również bierze efekt „mocnej głowy”. Gdy alkoholik nie będzie miał możliwości napicia się, staje się rozdrażniony i nerwowy. Ciężko mu się skupić przez dłuższy czas. W późniejszym stadium alkoholik nie jest w stanie funkcjonować poprawnie bez kolejnej dawki alkoholu, a gdy już ją przyjmie, nie kontroluje ilości wypijanego alkoholu ani nie jest w stanie przerwać picia.

Fazy alkoholizmu czyli od czego się zaczyna.

Uzależnienie od alkoholu ma kilka faz zanim przejdzie w chorobę chroniczną.

  1. Picie towarzyskie- kilka drinków lub kilka piw ze znajomymi w weekend, faza trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. Pozytywne doświadczenia z alkoholem, który rozładowuje napięcie i pomaga się odstresować.
  2. Faza ostrzegawcza- weekendowe picie towarzyskie zamienia się w upijanie do nieprzytomności, na drugi dzień występuje „urwany film”. Często zaczyna się sięganie po populargego klina, aby zwalczyć kaca.
  3. Faza krytyczna– coraz większa tolerancja na alkohol sprawia, że alkoholik pije bez umiaru, często ciągami np. od piątku do niedzieli. Opuszcza się w pracy, w domu zaczynają się kłopoty związane z alkoholizmem, zaniedbuje prawidłowe odżywianie.
  4. Faza chroniczna– w tej fazie spada tolerancja na alkohol, alkoholik pije niemal codziennie, z krótkimi okresami abstynencji. Dochodzi do konsumpcji alkoholu niespożywczego jak np. denaturat. W wyniku zatrucia alkoholowego często dochodzi do zgonów.

Jak walczyć z alkoholizmem?

Alkoholizm jest chorobą i powinien być leczony, gdyż postępujące uzależnienie prowadzi do np. marskości wątroby i w rezultacie do śmierci. Przede wszystkim alkoholik musi zaakceptować to, że jest alkoholikiem i chcieć walczyć z nałogiem. Musi otrzymać wsparcie nie tylko od swoich najbliższych, ale również otrzymać fachową pomoc. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu jest jedną z najlepszych opcji, która pomoże się wyleczyć z uzależnienia. Leczenie alkoholizmu następuje tutaj nie tylko z pomocą psychologów, ale również farmakologicznie, co daje możliwość skutecznego zwalczenia nałogu. Warto uczestniczyć w zebraniach AA, również na terenie ośrodka leczenia alkoholizmu, gdyż w grupie ludzi połączonych wspólną walką, można uzyskać lepsze efekty. 

×

Formularz kontaktowy