Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?

15 maja, 2018 - przez admin w Uzależnienie od Alkoholu

Bez komentarzy

Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?

Zadając sobie pytanie jak długo trwa leczenie alkoholizmu, musimy mieć świadomość, że tak naprawdę alkoholizm to choroba, która towarzyszy człowiekowi już do końca życia. Leczenie uzależnienia sprowadza się do tego, że w czasie pobytu w ośrodku leczenia alkoholizmu, chory uczy się na nowo radzić ze swoimi problemami. Każdy człowiek jest inny, w inny sposób uzależniony i tak samo każdy potrzebuje innego czasu, aby wyjść z uzależnienia.

W chorobie alkoholowej, podobnie jak przy narkotykach, można zauważyć zjawiska uzależnienia fizycznego i psychicznego. Uzależnienie fizyczne, to najbardziej dotkliwy i bolesny stan dla organizmu. Wtedy możemy zaobserwować tak zwane objawy abstynencyjne, do których zalicza się: drżenie rąk, nadmierna potliwość, problemy ze snem, a także objawy psychotyczne (przywidzenia, majaki). Naturalnym lekarstwem na ten stan okazuje się dawka środka uzależniającego, o który dopomina się organizm. Mimo ciężkich i nieprzyjemnych objawów, uzależnienie fizyczne udaje się wyleczyć w ciągu kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia uzależnienia.

Uzależnienie psychiczne, to zjawisko znacznie trudniejsze do wyleczenia. Ogólnie mówiąc polega na tym, że uzależniony po terapii leczenia alkoholizmu, wraca do swojego naturalnego środowiska, gdzie niechybnie czekają na niego sytuacje emocjonalnie trudne. Dla alkoholika najlepszym sposobem na ucieczkę od problemów jest kieliszek wódki. Poprawia wtedy samopoczucie i zapomina o troskach. Taki nawyk wyleczyć jest dużo trudniej i wiąże się z wieloma sesjami terapeutycznymi.

Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu dają możliwość wyboru długości czasu pobytu w zamknięciu. Niektórym wystarczy miesiąc, dla innych za krótki będzie nawet trzymiesięczny pobyt. Można zdecydować się na miesięczny pobyt, z późniejszymi sesjami już poza ośrodkiem, ale nie daje on tak dużych szans na niewracanie do picia, jak trzymiesięczna terapia w izolacji.

×

Formularz kontaktowy