Leczenie Alkoholizmu

13 maja, 2018 - przez admin w Uzależnienie od Alkoholu

Bez komentarzy

Leczenie Alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się w głowie osoby uzależnionej. Alkoholik musi sobie uświadomić, że alkohol stanowi poważny problem w jego życiu. Niestety wielu uzależnionych decyduje się na leczenie dopiero, gdy ich życie lega w gruzach. Pojawiają się bardzo poważne problemy z codziennym funkcjonowaniem.

Kolejny etap choroby alkoholowej to uświadomienie sobie jakie spustoszenie alkohol poczynił w życiu chorego. Mogą to być utrata pracy, zerwanie kontaktu z najbliższymi. Uzależniona osoba musi być świadoma co traci przez swój nałóg.

Trzeci etap to praca nad swoim uzależnieniem od alkoholu. Terapia nie musi odbywać się zamkniętym ośrodku, ale część chorych nie jest w stanie poradzić sobie z pokusą i potrzebuje leczenia w ośrodku zamkniętym. Terapia w ośrodkach zazwyczaj trwa od 6 do 8 tygodni, ale to bardzo indywidualna kwestia. Część chorych potrzebuje dłuższego leczenia.

Czwarty krok to nauka panowania nad swoimi pokusami. Wszak alkohol otacza nasz z każdej strony. Pije się na spotkaniach rodzinnych i z przyjaciółmi. Bardzo łatwo można się złamać, nawet po dłuższym czasie życia w trzeźwości…

Piaty etap leczenia alkoholizmu to nauka samoakceptacji. Chora osoba musi nauczyć się żyć ze swoim nałogiem. Musi uświadomić sobie, ze jej choroba jest nieuleczalna.

Szósty i ostatni etap terapii, to nauka funkcjonowania w społeczeństwie. To właśnie wtedy chory jest wyjątkowo narażony na powrót do nałogu. Nie ma już takiego wsparcia, sam musi nauczyć sobie radzić ze swoimi problemami i ewentualnymi pokusami.

×

Formularz kontaktowy