05 listopada, 2020
Manipulacje alkoholika
U osoby uzależnionej od alkoholu głód alkoholowy to silne odczucie sięgnięcia po alkohol. Potrzeba ta jest bardzo trudna do odparcia, połączona z silnymi emocjami, zwłaszcza ze złością i rozdrażnieniem. Nieodparta chęć ponownego wypicia jest jednym z pierwszych objawów wskazujących na uzależnienie. Osoba odczuwająca głód alkoholowy powinna natychmiast zasięgnąć porady terapeutycznej w ośrodku uzależnień. Jednakże chęć sięgnięcia po mocne trunki może przydarzyć się również osobom które od lat utrzymują trzeźwość. Często wystarczy jeden bodziec aby wrócić do nałogu.
Przyczyny i skutki wystąpienia głodu alkoholowego
Wśród czynników, które w większości przypadków odpowiadają za zainicjowanie głodu alkoholowego, można wskazać takie sytuacje jak m.in.:
Pojawienie się głodu alkoholowego wywołuje szereg negatywnych doznań, których nawarstwienie stanowi główny powód sięgnięcia po wódkę lub inny trunek. Osoba uzależniona musi się więc zmierzyć z takimi emocjami i odczuciami jak np.:
Walkę z głodem alkoholowym należy więc rozpocząć od identyfikacji jego przyczyn, które zwykle mają bardziej skomplikowane podłoże niż po prostu chęć upicia się. W perspektywie długoterminowej rozwiązanie problemów leżących u źródeł uzależnienia to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się natrętnych myśli przymuszających do sięgnięcia po napoje alkoholowe. Warto również rozważyć „odświeżenie” terapii uzależnienia od alkoholu w ośrodku terapeutycznym, z pomocą profesjonalnych terapeutów zidentyfikować problem pojawienia się głodu alkoholowego.