Głód alkoholowy

26 stycznia, 2021 - przez Admin w Uzależnienie od Alkoholu

Bez komentarzy

U osoby uzależnionej od alkoholu głód alkoholowy to silne odczucie sięgnięcia po alkohol. Potrzeba ta jest bardzo trudna do odparcia, połączona z silnymi emocjami, zwłaszcza ze złością i rozdrażnieniem. Nieodparta chęć ponownego wypicia jest jednym z pierwszych objawów wskazujących na uzależnienie. Osoba odczuwająca głód alkoholowy powinna natychmiast zasięgnąć porady terapeutycznej w ośrodku uzależnień. Jednakże chęć sięgnięcia po mocne trunki może przydarzyć się również osobom które od lat utrzymują trzeźwość. Często wystarczy jeden bodziec aby wrócić do nałogu.

Przyczyny i skutki wystąpienia głodu alkoholowego

Wśród czynników, które w większości przypadków odpowiadają za zainicjowanie głodu alkoholowego, można wskazać takie sytuacje jak m.in.:

  • przewlekły stres w pracy (zwłaszcza połączony z ogólnym osłabieniem organizmu, niewyspaniem);
  • problemy w życiu osobistym (w tym np. samotność, kłopoty w małżeństwie);
  • zaprzestanie sięgania po alkohol (najsilniejszy głód w wielu przypadkach pojawia się w trakcie pierwszych etapów terapii);
  • kontakt z alkoholem (np. przebywanie wśród osób pijących podczas wesel, spotkań firmowych).

 

Pojawienie się głodu alkoholowego wywołuje szereg negatywnych doznań, których nawarstwienie stanowi główny powód sięgnięcia po wódkę lub inny trunek. Osoba uzależniona musi się więc zmierzyć z takimi emocjami i odczuciami jak np.:

  • wściekłość, smutek, nieustanne rozdrażnienie, narastający niepokój;
  • objawy somatyczne (np. zaburzona praca rytmu serca, drżenie ciała, bóle głowy i mięśni, mdłości);
  • natrętne myśli związane z alkoholem;
  • zaburzenia koncentracji, spadek efektywności pracy;
  • depresja, obniżenie energii, brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności;
  • występowanie tzw. suchego kaca (mimo odstawienia alkoholu osoba uzależniona odczuwa szereg objawów, które pojawiały się po spożyciu).

 

Walkę z głodem alkoholowym należy więc rozpocząć od identyfikacji jego przyczyn, które zwykle mają bardziej skomplikowane podłoże niż po prostu chęć upicia się. W perspektywie długoterminowej rozwiązanie problemów leżących u źródeł uzależnienia to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się natrętnych myśli przymuszających do sięgnięcia po napoje alkoholowe. Warto również rozważyć „odświeżenie” terapii uzależnienia od alkoholu w ośrodku terapeutycznym, z pomocą profesjonalnych terapeutów zidentyfikować problem pojawienia się głodu alkoholowego.

Share this article

Admin

×

Formularz kontaktowy