26 stycznia, 2021
Głód alkoholowy
Wydawać by się mogło, że problemy alkoholowe dotyczą wyłącznie mężczyzn. To w końcu ich najczęściej spotyka się w pubach i o ich przestępstwach pod wpływem alkoholu jest głośno. Niestety alkoholizm kobiet również istnieje. Co gorsza, kobietom wystarczą mniejsze dawki alkoholu, by uzależnić się od tej trucizny. Jednak nie mówi się o tym głośno, dlatego że kobiety piją zazwyczaj w samotności, w domu. Nadal kobiety alkoholiczki mają o wiele gorszą opinię społeczną niż mężczyźni alkoholicy. Gardzi się nimi i niechętnie udziela się im pomocy. Jednak w ten sposób nie rozwiążemy problemu. Należy mówić o tym głośno: alkoholizm zagraża również kobietom.
Czy kobieta może być alkoholiczką?
O ile zazwyczaj mężczyźni sięgają po alkohol w celach towarzyskich, to kobiety często w ten sposób szukają ukojenia dla swoich problemów psychicznych. Smutek, samotność, poczucie niekochania, a także stres, wstyd, bywają doskonale tuszowane przez alkohol. Niestety kiedy jedna dawka alkoholu przestaje działać, czas sięgnąć po następną. A jak to z tego typu toksycznymi substancjami bywa, organizm się przyzwyczaja i potrzebuje coraz więcej i więcej, żeby poczuć to samo działanie. Alkohol wyniszcza cały organizm, ale wyjątkowe szkody przynosi kobietom ze względu na to, że to zazwyczaj im zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Zaś cera po alkoholu staje się zniszczona, sucha, szybciej wychodzą zmarszczki i żółkną zęby. Alkohol często powoduje również, że sięgamy po duże ilości niezdrowej żywności, co z kolei przekłada się na naszą otyłość. Niestety kobiety nałogowo pijące szybciej niż mężczyźni doznają różnych szkód zarówno somatycznych (np. uszkodzeń wątroby), jak i psychicznych (stany lękowe, depresyjne itd.). Zwiększone ryzyko schorzeń spowodowanych piciem alkoholu, głównie marskości wątroby, u kobiet jest związane z aktywnością hormonu płciowego – estrogenu. Kobiety w ciąży sięgające po alkohol mogą wyrządzić szkodę swojemu poczętemu dziecku, co zdarza się bardzo często u alkoholiczek.
Alkoholizm kobiet
Kobiety uzależniają się od alkoholu zarówno fizycznie, jak i psychicznie, jednak emocje związane z piciem odgrywają tu znaczącą rolę. W początkowej fazie alkoholizmu można jeszcze samemu poradzić sobie z nałogiem, jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, dlaczego sięgamy po tę substancję. Bardzo często dzieje się to w wyniki braku umiejętności radzenia sobie ze stresem. Alkohol chwilowo uspokaja i koi. Jeżeli znajdziemy inny zamiennik na odreagowywanie taki jak sport, medytacja, muzyka – może się okazać, że alkohol nie będzie nam już potrzebny. Wiele kobiet używa też alkoholu jako środka sprawiającego, że stają się bardziej odważne i zabawne. Wtedy niezbędne jest, żeby odkryły swoje mocne strony i zrozumiały, że ich nieśmiałość również ma swoje plusy i nie jest czymś, co trzeba za wszelką cenę eliminować.
Alkoholizm kobiet jest często skrywany przed światem, a nawet przed samymi sobą kobiety nie przyznają się do niego. Nic dziwnego, skoro obnażenie swojego alkoholizmu sprawiłoby, że zostałyby odebrane im dzieci i praca. Jednak dopóki nie przyznają się do swoich problemów, choćby przed sobą, nie będą w stanie tego zmienić. Jeżeli jesteś kobietą, która w wyniku wielu życiowych problemów popadła w nałóg, nie bój się poprosić o pomoc! Warto walczyć z nałogiem tylko po to, by okazać się zwycięzcą!
źródło: http://www.kobiety.pl/zdrowie/alkoholizm-u-kobiet-problem-zamiatany-pod-dywan