Co powoduje uzależnienie od alkoholu?

Co powoduje uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu to bardzo częsty problem w polskim społeczeństwie, o którym wiele osób może nie zdawać sobie sprawy. Niekiedy uzależnienie od alkoholu danego osobnika nie jest widoczne, gdyż nie trzeba koniecznie chodzić pijanym dzień w dzień, by być uzależnionym od tej substancji. Alkoholizm jest jednak chorobą postępującą, co oznacza, że z czasem będzie się ona nasilać i z pewnością zbierze większe żniwo zarówno w organizmie człowieka jak i w jego życiu zawodowym i prywatnym…

Jak działa uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu prowadzi do zaburzenia funkcjonowania człowieka w sferze somatycznej, czyli fizycznie odczuwanie objawów i skutków potrzeby picia, w sferze psychologicznej (mowa tu np. o samoocenie) oraz w sferze społecznej oznaczającej zaburzenia w wykonywaniu pracy i degradację życia na przykład towarzyskiego. Warto pamiętać, że alkoholizm jest chorobą nie tyle chroniczną, co potencjalnie prowadzącą do zgonu w przypadku nie podjęcia leczenia.

Przyczyny choroby alkoholowej

Przyczyny choroby alkoholowej leżą przede wszystkim w nieświadomości osób spożywających trunki zawierające tę substancję. Picie towarzyskie, picie dla zabicia czasu lub silnych emocji takich jak smutek to pierwsze przyczyny uzależnienia od alkoholu. Mowa tu bowiem o czynnikach psychologicznych i społecznych, które najczęściej są bagatelizowane, ale mogą okazać się groźne. Zagrożenia objawiają się też w tym, że nie każda osoba pijąca w taki sposób jak opisano w tym akapicie musi stać się alkoholikiem albo nim jest. Jeżeli jednak problem wystąpi, dochodzi do fizycznego uzależnienia się człowieka od tej substancji chemicznej. Mózg ludzki zaczyna wtedy potrzebować alkoholu do prawidłowego funkcjonowania ze względu na zaburzenia procesów chemicznych i degradacji neurologicznej tkanki nerwowej. Zaczyna wtedy pojawiać się potrzeba picia i syndrom odstawienia w przypadku niedoboru alkoholu. Życie osoby uzależnionej zaczyna koncentrować się wokół jednego – alkoholu. Osoba uzależniona pije alkohol nawet w momencie, kiedy odczuwa negatywne skutki poprzedniego ciągu. Zaczyna jednak pojawiać się tu fizyczny ból lub inne objawy w przypadku niedostarczenia do organizmu tej substancji.

Choroba nieuleczalna?

Niestety z alkoholizmu nie da się wyleczyć całkowicie, ale można chorobę tę opanować poprzez odpowiednio dobraną psychoterapię i na przykład program 12 kroków. Ważne jest wsparcie otoczenia i osób najbliższych. Jeśli alkoholik nie chcę podjąć się leczenia, można go do tego zmusić poprzez zastosowanie określonych paragrafów w polskim prawie. Zanim jednak choroba alkoholowa pojawi się, warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej, aby po prostu cieszyć się trunkami alkoholowymi w sposób dojrzały i świadomy.

×

Formularz kontaktowy