Motywacja Do Leczenia-Straty Rodzinne.

Trudności w komunikowaniu się są problemem, który pojawia się w małżeństwach alkoholowych po podjęciu terapii jednego z partnerów i wpływa na dynamikę całej rodziny. Trudności te są oczywiście wkomponowane w całą gamę innych problemów małżeńskich i występują w poszczególnych fazach trzeźwienia małżeństw. Anna Dodziuk w książce “Trzeźwieć razem” wyróżnia cztery fazy w trzeźwieniu małżeństw:
I. Faza wahań – obydwoje mają wątpliwości, czy jest to rzeczywiście podjęcie trwałej abstynencji, koncentrują się głównie na alkoholu i zachowaniu abstynencji podczas gdy sprawy małżeńskie są na drugim planie.
II. Faza ulgi – czerpią satysfakcję z samego faktu, że on nie pije, koncentrują się na pozytywnych przeżyciach, są zadowoleni z siebie i odzyskanej trzeźwości, nie widzą potrzeby zmieniania czegokolwiek w małżeństwie.
III. Faza ujawniania się trudności – są one nieuniknione, obciążające dziedzictwo z okresu picia, sprzeczne oczekiwania, konieczność kształtowania nowego układu, oboje są podleczeni na tyle, by zdawać sobie sprawę z tego, że ich związek nie funkcjonuje dobrze, ale nie na tyle, by sobie z tym radzić, tu często się rozwodzą.
IV. Faza konstruktywnych zmian – w wyniku pracy nad sobą i zdobywania nowych doświadczeń pojawia się więcej nawyków i umiejętności sprzyjających dobremu porozumieniu, w miejscu przeciwstawienia „rodzina” a „trzeźwienie”, z poprzedniej fazy, pojawia się uznanie ważności rodziny i świadome dążenie do poprawy sytuacji.

×

Formularz kontaktowy